חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה חשוב לדעת לפני שטסים לאוקראינה

החגים מתקרבים ורבים עומדים לצאת גם השנה לאומן כדי לקיים את המצווה החשובה של עלייה לציון הרבי נחמן מברסלב. העיירה היהודית שהתקבצה במקום כזה כבר לפני שנים ונבנית צעד צעד כדי לשפר את השהות של הנוסעים לשם כבר מצטיינת בכל מה שנחוץ ליהודי להיות שם בתקופת החגים מבלי להרגיש מחסור כלשהו. מה שחשוב לדעת הוא שלמרות המלחמה באוקראינה יכול להיות שגם חלק מההגבלות שממשלת אוקראינה תטיל על הנוסעים לשם, עדיין צפוי ביקוש ער ולכן חשוב לשריין מקום לינה. יש לא מעט מלונות באומן שמיועדים לנוסעים לציון הרבי ולכן חשוב לבדוק מה נוח לכם מבחינת המחיר, תנאי השהות וגם הכשרות של המזון. הרי נוסעים לשם גם חסידים וגם יהודים אחרים שנזקקים לכשרויות שונות ומה שמתאים לאחד לא מתאים בהכרח לשני.

כיצד לבחור מלונות באומן?

הכי חשוב זה לשמור על קשר עם המלון שכבר הייתם בו ומצא חן בעיניכם מספיק כדי להיות תיירים חוזרים. במקומות כאלה אתם כבר יודעים מה תקבלו ואתם הרי נוסעים לשם בדיוק בגלל התנאים האלה. עם זאת, מכיוון שבכל זאת חלו שינויים בשנה האחרונה גם במצב המקומיים שגרים שם ויש יהודים רבים שברחו והם מתפעלים מלונות ודירות לינה, חשוב לבדוק מה תקף עדיין ומי נמצא שם כדי לתת לכם שירות. לכן, חשוב מאוד להצטייד בכמה שמות כדי לבדוק היתכנות ואפילו אולי לשריין מקום חלופי אם אינכם בטוחים שתמצאו את אותם מארחים גם בפעם הזאת. אם זאת הפעם הראשונה שלכם באומן, שאלו אנשים שכבר נסעו על מנת לתת לכם כמה שיותר המלצות על אפשרויות נוחות ללינה שם. מלונות באומן נחשבים לזולים וטובים והכי חשוב – מותאמים ליהודים עד כדי כך שיש הסברים ושלטים בעברית. אין דבר נוח מזה לכל מי שרוצה לשהות שם ולהרגיש בבית בדיוק בחגים. זאת הרי אווירה מיוחדת שכדאי לעבור במלון שבו מקבלים אתכם באהבה ומוסיפים לכם יידישקייט לנסיעה.

המצב הביטחוני הרגיש

מלבד שינויים במצב האוקראינים שרבים מהם ברחו למדינות אחרו ולא בטוח אם חזרו ויהיה מי שייתן לכם שירות, זה חשוב מאוד לברר אם יהודי אומן שגרים שם ומפעילים מקומות כמו בתי כנסת ודירות, מלונות באומן וגם חנויות מזון ומסעדות, האם כולם עדיין. זכרו שהדיווחים על המצב הביטחוני שם בתקשורת אינם נחשבים לאמינים במיוחד ולכן אם יש לכם מקורות מקומיים ואמינים עדיף להתעדכן מהם ולקבל דיווח האם אתם יכולים לנסוע בבטחה. נוסף על כך, צבא אוקראינה החליט לצאת למתקפה לאחרונה ואין איש יודע מה יהיו ההשלכות על אומן. בדקו את כל הידיעות על מה שקורה שם כל הזמן כדי להיות מעודכנים.

קורונה ובדיקות

אי אפשר לנסוע לאומן ללא בדיקות מעודכנות ואת הבדיקות חשוב לעשות לפני שאתם נוסעים, כמה ימים לפני כן, ליתר דיוק. תקנות התעופה עודכנו על ידי משרד הבריאות גם למחוסנים וגם למחלימים כך שאפשר לברר אותם באתר משרד הבריאות או לברר בסוכנות הנסיעות שבה תקנו כרטיס. מאוד לא נעים יהיה להיות מעוכבים בארץ או בנמל באוקראינה רק בגלל בדיקה חסרה. זה גם שומר על הבריאות שלכם, של משפחתכם ושל הנוסעים והשוהים האחרים לצדכם במלון ובמטוס. אם רק החלמתם או שאתם בקבוצת סיכון כדאי לשקול את הנסיעה משום שמצב הקורונה בחו"ל אינו מזהיר עדיין למרות שמדברים על כך פחות.

חיפוש מלונות באומן ופתרונות לינה

בעיקרון, רבבות היהודים שמגיעים למה שמכונה קיבוץ אומן יכולים למצוא פתרונות לינה בשפע אבל אין ספק שעדיף למצוא מלונות באומן שמעניקים לכם את כל הלוקסוס גם ברמת מחירים נמוכה יותר. יש מלונות שמתאימים לכל תקציב והם ברובם נמצאים באזור המבוקש ביותר של פושקינה שנמצא ליד ציון הקבר. יש גם בתי כנסת ומקוואות שכל כך חשובים לאנשים שנוסעים לשם ולכן בחגים, כשכל זה נמצא במרחק הליכה ובמזג אוויר מצוין, אין ספק שעדיף לדאוג לשהות ולינה עם כל מה שנחוץ לכם מראש. יש לכם אזור ישראלי של ממש עם שלטים וכיתובים ואנשים שיכולים להכווין אתכם לכל מקום שתצטרכו, כולל חנויות של כמה שצריך ולא רק מזון כשר. תוכלו לקנות שם גם מתנות וגם חפצי קודש אם איבדתם או שכחתם בארץ או במטוס ולכן אין צורך לדאוג. רצוי גם למצוא מקום אמין כזה שתוכלו לסמוך עליו לפי המלצות.

להיות יחד עם אנשים

נכון שאף פעם לא נמצאים לבד כשנוסעים לאומן גם בעצמכם וללא משפחה, אבל חשוב למצוא חברים ואנשים לבלות אתם את החג. מלונות באומן פותרים לכם את הבעיה בכך שאתם מוצאים שם תמיד חברותא לכל מצב ולכל ארוחת חג. זה הרבה יותר נעים מאשר לנסוע לשם לבד ולשהות בדירה שבה אתם צריכים לדאוג לעצמכם גם לארוחת החג. תכננו את הנסיעה שלכם נכון ונסו להתחבר לקבוצות אחרות של אנשים שמקורבים אליכם כדי למצוא את הקבוצה שמתאימה לכם. ברוב המקרים תוכלו גם לקבל הנחת קבוצה למלון אם תסעו יחד לאותו מקום. למקרים כאלה מכינים באומן מקומות גדולים במתחמי אירוח שמקבלים בשמחה את פני כולם ויש חדרי אוכל כשרים וגדולים שבהם תוכלו לקבל מנות כשרות בחג והתשלום יהיה נוח. ההתניידות בעיר נוחה והדירות והחדרים להשכרה גם הם במחירים נוחים ורק רצוי למצוא אותם כמה שיותר קרוב למוקדי ההתרחשות.

אנו מאוד מקווים שחידשנו לכם על המדינה של רבי נחמן. אז אם אתם מעוניינים לטוס לאומן ראש השנה. עכשיו אחרי שאתם מכירים את אוקרינה ואומן יותר טוב תדעו היכן להתעדכן על חדשות אומן.