מלונות באומן

העיר אומן היא אבן שואבת לרבבות ישראלים השואפים לפקוד את ציון קברו של רבי נחמן מברסלב כל השנה, ובפרט בתקופת ראש השנה. לא רק חסידי ברסלב מגיעים אליה, אלא גם חרדים ודתיים מכל הסוגים, חילונים, מסורתיים, חוזרים בתשובה ומתחזקים.

מתחם היהודים באומן נמצא בין רחוב בילינסקי לרחוב פושקינה, שהיהודים מכנים אותו "פה-שכינה", ובו נמצא קברו של ר' נחמן מברסלב והקלויז המרכזי ובו אלפי מקומות למתפללים, וכן בתי כנסת נוספים, מקוואות לטבילת גברים, וחנויות. הכל מתנהל בעברית: שלטי רחוב ושלטי ענק, מודעות, מדבקות, ואפילו שמות החנויות. ככל שמתקרבים לראש השנה מתעוררים לחיים האזור והרחובות הסמוכים לו. נפתחות מסעדות עם אוכל ישראלי בכשרות מהודרת, חנויות למוצרי מזון כשרים, ספרי קודש, מזכרות ומוצרי יודאיקה, וכמובן גם קבצנים.

אדם שעומד להגיע לאומן, אם זה במשך השנה או לראש השנה, אם הוא לבדו או בזוג, או אפילו עם כל משפחתו, מלא הרגשת התעלות על הזכות הגדולה העומדת לעלות בחלקו, להגיע לקברו של רבי נחמן למרות הקשיים.
ועם זאת, חשוב לתכנן את הנסיעה ולדעת איך מתארגנים לקראתה נכון, ולא לשכוח לדאוג גם לפרטים הטכניים שיאפשרו להיות פנויים באמת לחוויה והתעלות רוחנית.

מהן האופציות לאירוח ומלונות באומן?

בדרך כלל בונים ארגוני צדקה ותורמים מתחמים ענקיים לאירוח, לינה וארוחות, וכן מוקמים חדרי אוכל ענקיים שניתן לקבל בהם מנות חמות בתשלום סביר.

כמו כן ניתן לשכור דירה בעיר אומן לתקופת השהות שם, גם אם רק לימים בודדים. בכיכר שברחוב פושקינה ניצבים תושבים מקומיים ומציעים דירות וחדרים להשכרה, מוניות ורכבי הסעות.
לאלה חשוב לדעת כי בסמוך לקלויז מופעל מתחם שמירת חפצים, ומי שמרגיש שמקום האכסניה שלו לא בטוח מספיק, או שהוא מתאכסן במקום המרוחק מן הציון- יכול בתמורה לתשלום סמלי להפקיד שם חפצים יקרים או בעלי ערך ומזוודות בהתאם לשעות או לימים, כולל בימי שבת וחג. בנוסף ניתן לקבל שם שירותי מודיעין.

וכמובן, מי שמחפש אירוח ברמה גבוהה יותר, בו יוכל לסמוך על רמת השירות והיחס, בלי להתפשר על רמות הכשרות השונות, יוכל למצוא מלון שמתאים עבורו, בית הארחה או צימר, במגוון רחב של עלויות, בהתאם לרמת השירותיות, ובמחירים מיוחדים ומוזלים לקבוצות נוסעים מגובשות ומאורגנות בהתאם לגודלן.

מספרם הגדל והולך של המתפללים באומן מדי שנה מאפשר את התרחבות ענף האירוח והמלונאות בעיר, ומגדיל את מבחר האפשרויות.
קיימים לא מעט אכסניות ומלונות באומן, וכמובן שהמיקום המדויק משמעותי לבחירת המתארחים. כמה קרוב מבנה בית מלון באומן אל הציון, אל המקווה, אל נהר ה'תשליך' כמו מלון מחניים אומן, או אל גן סופיה כמו מלון שערי ציון אומן שהכניסה אליו היא בתשלום סמלי או בחינם בשעות הערב, והמתפללים מנצלים אותו לטיול ונופש, וכמובן להתבודדויות של תפילה ושיח עם ה' במרחבי הטבע.

רמת השירות משתנה בין המלונות. בכולם ישנה הסעדה, ורובם המכריע של המלונות מגישים ארוחות ברמה מספקת וטובה. אך יש המשקיעים יותר ומגישים ארוחות גורמה ברמה גסטרונומית גבוהה שהוכנו על ידי שף פרטי, ואחרים משקיעים פחות בנקודה זו. כמובן שגם רמת החדרים משתנה. רובם מתוחזקים, נוחים ונקיים, אלא שבמלונות מסוימים הם מפוארים ובאחרים יפים פחות.
לכן לפני הזמנת מלון חשוב לדעת את דירוג הכוכבים שלו, דירוג שנתנו המתארחים ששהו בו, ולברר על מתקני המלון והמתקנים בחדרים. חשוב להיות מודעים למפרט הקיים: מה מכיל המלון, ומה מכילים החדרים, מהי הרמה הקולינרית, איזה נוף נשקף מהמלון ומן החדרים, האם החימום הוא רק בחדרים עצמם או גם במבואות ובחדרי המדרגות, האם ישנה שמירה, מקווה, כספת, מסעדה, מעלית, מהם השירותים המוצעים, מהי הכשרות, ומהי העלות. המלונות הנחשבים והמומלצים מציעים במחיר האירוח גם ספא וסאונה ומקווה. במלונות הפשוטים יותר אין ספא או מקווה, אך רמת האירוח טובה, והם לרוב מציעים הסדרים עם מלונות אחרים המאפשרים שימוש במתקנים אלה שבשטחם.

מלונות באומן

מגוון של בתי מלון באומן

מעבר להבדלים ברמות התחזוקה והשירות, קיים גם מגוון רחב של סגנונות אירוח בבתי מלון באומן.

מלון דירות הוא בניין מגורים המתוחזק על ידי חברה. ניתן לשכור את הדירה המרוהטת בלבד, ומוצעים שירותים בתשלום כמו נקיון, מגבות ומצעים, הזמנת ארוחות וקייטרינג, ועוד.

מלון בוטיק הוא קטן יותר ומתאים בדרך כלל למספר אנשים מצומצם בכל פעם. לכן יהיה מלון כזה לרוב שקט ולא הומה, וחוויית האירוח בו תהיה שקטה ותשמור על יחס אישי מושקע, פרטיות ושלווה.

ישנם מלונות המבוססים על שיטת שירות אמריקאית, וגם מלונות לואו קוסט, כמו לדוגמא מלון פאלאס אומן. זו שיטה הבנויה במודל מוזל מבחינה כלכלית ומותאמת אישית לצרכי המבקרים השונים. המלון מתבסס על החבילה הזולה הכוללת אירוח ולינה בחדר מאובזר, ובמקביל כמובן כולל את השירותים והמתקנים הפופולאריים, וקיימת אפשרות להרחבת חבילת האירוח בתוספת תשלום לשירותים נוספים כגון ארוחות בוקר וערב וסעודות שבת, בהתאם לצורך.

בנוסף לאלה פרוסים ברחבי העיר מגוון אחוזות ומתחמי צימרים. שהם חדרי נופש המושכרים למבקרים, רובם בסגנון כפרי וברמת שירות גבוהה.

על המגיעים לאומן לראש השנה לדעת שהמלונות נתפסים בתקופה זו כבר כחודשיים מראש, והביקוש גובר מדי שנה. ככל שמתקרב ראש השנה מאמירים מחירי הדירות, והמשימה למצוא מקום לארוחות ולינה באומן ראש השנה הופכת מורכבת ומסובכת יותר. לכן חשוב מאוד לארגן את מקום האכסניה מראש, עוד לפני הנסיעה, ורצוי כמה שיותר מוקדם.
כיום משתמשים רוב הנוסעים באתרי האינטרנט כדי לתכנן את הנסיעה ואת השהות בחו"ל באופן שיתאים ככל האפשר לצרכיהם, וכן להתאים תקציב נסיעה ולהשוות מחירים של טיסות ושל מלונות.
כמו כן מומלץ לחפש דירות באזור הסמוך לציון, או לעקוב אחר החדשות המתפרסמות בנושא לקראת ראש השנה.