חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השפעות מלחמת רוסיה על יהדות אוקראינה

מלחמת רוסיה באוקראינה כבר הייתה אמורה להסתיים בניצחון בזק לרוסיה, על פי התחזיות והצפי של שליט רוסיה, ולדימיר פוטין, אולם אנחנו יודעים שאוקראינה השיבה מלחמה והגנה על עצמה, והצליחה לעכב את המהלכים הרוסיים לכיבושה בכל זאת. אנחנו לא באמת יודעים מהי האמת בכל הדיווחים על ניצחונות והפסדים באזור אוקראינה אבל אנחנו מתעדכנים ככל האפשר גם על ידי יהודים שנשארו שם ומעקב לווייני של מדינות אחר הנעשה ביבשת. למרבה הצער, אי אפשר להאמין לאף אחד מהצדדים משום שמעורבת בכך לוחמה פסיכולוגית של דיווחים כוזבים והנדוס תודעה במדיה החברתית ובכלל. דבר אחד בטוח, גם השנה הצליחו היהודים לנסוע לעשות את החגים באזור אומן אוקראינה, אם כי ניסו למשוך כמה שפחות תשומת לב אליהם כדי לא לעורר כעס וזעם על היהודים, שסובלים תמיד מהתכתשויות גם בין צדדים במאבקים שהם לא קשורים אליהם.

התסבוכת הפוליטית של ישראל

ישראל מוצאת את עצמה די באמצע, בין הפטיש לסדן, וככל שהמדינות דורשות ממנה לבחור צד ולהצהיר על עמדתה, ישראל מסרבת לעשות זאת משום שהאינטרסים שלה שקשורים לשליטת רוסיה במצב במזרח התיכון במדינות ההשפעה שלה, עלולים להיפגע אם זה ירגיז את הרוסים. מנגד, יהודי אוקראינה סובלים מכך שאוקראינה לא קיבלה תמיכה פומבית וברורה מישראל ולמרות הלחצים הרבים שמפעילים נשיא המדינה זלנסקי, יהודי בעצמו, ושגריר אוקראינה בישראל, ישראל מעדיפה להימנע מלסבך את יהודי אוקראינה בבעיה הדיפלומטית שנוצרה כאן. הלחצים האלה יכולים להיות מאוד בעייתיים כאשר שאר מדינות העולם מפעילות חרם וסנקציות על כספים רוסיים ועל כל צעדי הסחר עם הרוסים, וישראל מתקשה לעמוד בלחץ להחרים אותה גם היא. כבר היום ברור שבנקים ישראליים מחויבים ליישר קו עם החרם ולא להעביר כספים לרוסיה או מרוסיה. השאלה הגדולה היא מה יעשו יהודי אוקראינה שלהם יש קשר עם רוסיה וישראל כאשר גם הם נתונים ללחצים.

למה היהודים נמצאים בתווך ולא רק מבקרי אומן אוקראינה?

רוסיה שולטת ומשפיעה על מדינות ערביות כמו סוריה ולבנון ולכן התקיפות של צה"ל נגד התערבות איראן בסוריה הן חיוניות. מה שמחייב את אישור רוסיה לתקיפות, או לפחות נדרשת הימנעות מתגובה צבאית ליירוט מטוסי חיל האוויר הישראלי כאשר הוא תוקף שיירות נשק. זה כמובן לא מעניין את יהודי אוקראינה שנמצאים שם וסובלים מהעוינות האוקראינית נגדם בגלל שתיקת ישראל בתמיכה בה, אבל לפחות מסביר למה פה הולכים בין הטיפות. נכון להיום, יהודי אוקראינה רבים נמלטו ממנה, חלקם לישראל וחלקם למדינות שבהן יש להם קרובי משפחה או כאלה שמוכנות לקלוט פליטים אלה באירופה, בעיקר מזרחה. יהודים רבים הגיעו ארצה במבצעי עלייה מזורזים וברכבת אווירת, והם משוכנים כאן על ידי משרד הקליטה ומטופלים גם על ידי ארגונים יהודיים כמו חב"ד והג'וינט. אלה ארגונים שדואגים ליהודים ברחבי העולם ומטפלים בהם גם כשהם שם וגם כשהם רוצים לעלות ארצה. אבל בעיקר מספקים להם כתובת קשר כדי לשמור על חיים יהודיים ככל האפשר גם כשלא רוצים לעלות ארצה.

יהודי אוקראינה מסתתרים

הדיווחים האחרונים על יהודי אוקראינה שנותרו שם מדברים בעיקר על אנשים מבוגרים וגלמודים, או כאלה שנותק הקשר עם משפחתם שהיגרה או נמלטה מאוקראינה בגלל המלחמה והם יכלו לעשות זאת משום שיש להם מקצוע והם מבוקשים או מסוגלים לקבל אשרת הגירה כפליטים. חלקם לא יחזור לאוקראינה וחלקם ימשיך הלאה מישראל או לישראל, תלוי בחוזק הזהות היהודית שלהם. דבר אחד בטוח, על פי דיווחי חב"ד ושאר רבני הקהילות שנותרו מאחור כדי לדאוג לקהילות שלהם – הם סובלים ממחסור ועוני, מרעב ומחוסר יכולת לדאוג לעצמם במיוחד בחורף הקשה שעומד להתחיל בקרוב. יהודים אלה אינם טיפוסיים למבקרי אומן אוקראינה אלא כאלה שלא תמיד שומרים על אורח חיים יהודי אדוק ולכן לא נמצאים בדרך כלל בקשר הדוק עם מוסדות הקהילה. כעת, בגלל המלחמה הם שומרים על קשר כזה משום שפרנסי הקהילה היהודית והמוסדות שלה הם היחידים שמתעניינים בהם ודואגים להם, לנוכח קריסת המערכת השלטונית של אוקראינה.

מה קורה ליהודי אוקראינה שהגיעו ארצה?

בקרב אלה שהגיעו ארצה והצליחו לקבל את הניירת המתאימה שמאפשרת להם להיקלט ולהתחיל לעבוד וללמוד עברית, לא ברור כמה מהם עומדים להישאר כאן וכמה מהם ינסו לחזור לאוקראינה. הם הרי לא בחרו מרצונם לבוא לכאן קודם לכן ורק בצוק העתים הם נדחפו לעלות לישראל והגיעו לכאן ברכבת אווירית שחילצה אותם מאזורי הקרבות. חלק מהיהודים לא חשוף לקרבות אלה שמתחוללים בעיקר במזרח אוקראינה ובאזור חצי האי קרים, אבל למרות שבוודאי יש השפעה קשה על כל תושבי אוקראינה ברור גם למה יהודים אלה מיהרו לברוח.

האנטישמיות אינה פוסקת

בניגוד לתמונת המצב האוהדת שניסו להציג באוקראינה כלפי היהודים, במיוחד משום שרבים כל כך נשארו שם בכל זאת בכל השנים ולא עלו ארצה, אנחנו יודעים שזוהי ארץ שבה האנטישמיות לקחה חלק מרכזי בכל ההיסטוריה שלה ולא בכדי הנשיא זלנסקי מדבר שוב ושוב על נאציפיקציה של המדינה. אלא שלא ברור כלל אם זה אומר שהאוקראינים עצמם לא אנטישמיים כאשר יש עדויות לכך ולכן החשש הגדול ביותר הוא שהמלחמה תגרום להתפרצות אנטישמיות גם בגלל עמדת ישראל בסכסוך עם רוסיה. הרי ברור שבמקרה כזה נחוצים רק תירוצים ולא ממש סיבות להתנכלויות ליהודים. מכיוון שיש יהודים גם ברוסיה וגם באוקראינה, הם מוצאים את עצמם בתווך בין הנצים ולא יכולים להכריע מבלי להיתפס כאויב בכל מקרה. בתוספת משבר האנרגיה משום שרוסיה היא זאת שמספקת גז לכל אירופה, ברור למה הקושי של יהודי אוקראינה עומד להתגבר כאשר החורף הקר יעבור ללא אנרגיה מספיקה לחימום הבתים.

אנו מאוד מקווים שחידשנו לכם על המדינה של רבי נחמן. אז אם אתם מחפשים בית מלון באומן, או לטוס לאומן ראש השנה. עכשיו אחרי שאתם מכירים את אוקרינה ואומן יותר טוב תדעו היכן להתעדכן על חדשות אומן.