חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תערוכת חסידים

מאז תחילת דרכו בשנות ה-60, מוזיאון ישראל שבירושלים העניק לבאים בשעריו חוויה אמנותית מרתקת ומעשירה. עם זאת, אם בעבר הוא התמקד בעיקר בתערוכות אומנות בתחומים שונים ובפני התרבות החומרית באשר הן, כיום הוא מציע חשיפה לעולמות חדשים.

באמצעות התערוכה החדשה "חסידים: לא רק שחור ולבן" הוא מעניק למבקרים כניסה מרתקת וחוויה אתנוגרפית מעשירה אודות עולם החסידות, על חצרותיו השונות. התערוכה, המתפרשת על פני שישה אולמות, מעניקה הצצה לאוכלוסייה החיה ממש בסמוך אלינו, אולם נותרת חבויה מעין.

שלל פריטים, חפצים וצילומים

התערוכה נערכה בידי האוצרת אסתר מוצ'בסקי במשך יותר משש שנים, וכעת מציגה בפני המבקרים מגוון פריטים וחפצי לבוש מעולם החסידות. בין היתר, ניתן לראות פריטים מקוריים שהיו שייכים לאדמו"רים מפורסמים, ספרות קלאסית מעולם החסידות וכן פריטי חג ומועד. כמו כן, מוצגים פריטי לבוש שונים של גברים, נשים וטף, המבטאים אופנה חסידית מובהקת.

בנוסף לכך, מוצגים צילומים שונים, המבטאים את מחזור החיים הטיפוסי של החסידות, במהלך ימות השנה. הצילומים צולמו בידי צלמים ידועים כמו מנחם כהנא, ומציגים תמונות מחיי החסידים, בחגים וטקסים שונים. דבר זה הנו מרתק במיוחד, בייחוד עבור הקהל החילוני שאינו בקי בעולם החסידי ובנורמות שלו.

עולם שלם, על פני שישה אולמות

כאמור, התערוכה מתפרשת על פני שישה אולמות מרווחים. באופן סימבולי, חלל הכניסה מציג את ראשית עולם החסידות. באולם זה ישנם תצלומי אומנות ופריטים הקשורים לבעל שם טוב, אבי תנועת החסידות,, הכוללים בין היתר את צילומי בית הכנסת על שמו שבאוקראינה. בחדר זה מוצגים גם ספרים נדיריםם מראשית ימי החסידות, אשר נכתבו על ידי הוגי התנועה ואלו שהכתיבו את ההלכות הנהוגות בה.

האולם השני מציג את התצלומים השונים, המבטאים את אורח חייהם הייחודי של החסידים. בין היתר ניתן לראות כאן את תמונת חתונתה של בת האדמו"ר, טקס פדיון פטר חמור ועוד. תצלומים אלו צולמו על ידי צלמים שהורשו להיכנס לקהילה החסידית הסגורה, אשר מבטאים באופן לא שיפוטי או מבקר את אורחות החיים השונות.

האולם השלישי והרביעי מתמקדים בילדים ובנשים, בהתאם. כל אחד מהם מציג את פריטי הלבוש השונים, בהתאם לתהליך ההתבגרות של הילד ולמועדים למיניהם בחיי האישה. באולמות אלו ניתן לראות את לבוש החתונה המסורתי כמו גם צעצועים המתמקדים במתן מסר חינוכי ולא רק אמצעי משחק. האולם החמישי מתמקד בעולם הגברים, ומציג את הבגדים השונים של כל חצר. כמו כן, אולם זה מציג סרטונים שונים המראים תפילות חסידיות שונות וכן את תהליכי ייצור הבגדים ורקמת השטריימל.

האולם השישי והאחרון של התערוכה מתמקד בדמותו של האדמו"ר, מנהיגה ורבה של כל חצר חסידית באשר היא. האולם מציג פרטי לבוש וחפצי יוקרה של אדמו"רים מפורסמים ואף מציג כתב תורה מזהב, המושאל ממוזיאון ויקטוריה ואלברט שבאנגליה.