חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סגנונות שונים לברכות לחופה

טקס החופה הוא שיאו של אירוע החתונה המרגש כל כך, המאחד בין שתי נשמות לנצח נצחים. תחת ניהולו של הרב, מתנהל הטקס הרשמי, במהלכו נשבעים אמונים בני הזוג המאושרים אחת לשני, ומצהירים כי יתמכו אחד בשנייה בכל מצב שלא יבוא. הזמן שמתחת לחופה הוא זמן קסום ומיוחד, בו שוכחים לחלוטין מכל ההכנות המתישות לחתונה אשר כללו בחירת גני אירועים, קייטרינג, איפור מקצועי, תקליטן וכד', ומתרכזים במאה אחוזים בהווה – מתרחש אחד הרגעים המרגשים ביותר בחיים כולם.

בחתונות שונות וטקסי קידושין שונים ניתן למצוא סגנונות רבים ומגוונים לברכות לחופה. אז מהן הברכות הנפוצות והמעניינות ביותר?

ברכות לחופה – אין גבול לדמיון

באופן כללי, כמו בהרבה תחומים אחרים בדת, גם בהקשר של החופה קיימים נוסחים רבים שונים לברכות לחופה, אשר התעצבו במהלך השנים, ונבדלים זה מזה במקור הגיאוגרפי שלהם (למשל – ברכות אשר הגיעו מעדות יוצאי אירופה לעומת ברכות אשר מקורן ביוצאי צפון אפריקה וכד'..), בזרמים הדתיים שהם מייצגים (ראו, ברכות לחתונה דתית בסגנון רבי נחמן) ועוד.

כך, בחתונות שונות ניתן למצוא ברכות ונוסחים שונים, על פי מוצא המתחתנים, על פי החצר הרבנית בה הם לומדים וכד'. אך בנוסף לכל אלו, ניתן כמובן למצוא גם הרבה מאוד חתונות, בהן הברכות לחופה הן משהו מיוחד ויוצא דופן, פשוט מפני שחוברו אינדיבידואלית על ידי הזוג המתחתן. זה לא אומר בהכרח שבני הזוג ישבו וכתבו מהרהורי ליבם את הברכות לחופה, אלא שהרכיבו אותן מכל מיני טקסטים ומקורות שונים. כך, בחתונה מסוימת לאחרונה הקריאו בני הזוג ברכות אשר הכילו פסוקים שונים מהתנ"ך, כמו גם ציטוטים של שורות משיריו של חיים נחמן ביאליק ועוד.

כל זוג יכול לבחור אילו ברכות הוא מעוניין בטקס החופה שלו, ולהרכיב את הברכה כך שתייצג הכי טוב את מה שהם מרגישים, ושאותה הם ייזכרו לעולמי עולמים. כאשר סוקרים את החתונות הרבות הנערכות בארץ מדי שנה ואת הברכות לחופה הנאמרות באותן חתונות, מגלים כי באמת אין גבול לדמיון – אנשים שונים (בחתונות חילוניות או דתיות כאחד) מחברים לחתונה שלהם ברכות שונות, מעניינות ומקוריות, כמותן לא נשמע עדיין באף חתונה.

כתיבת ברכות לחופה בין בחירת גני אירועים למאפרת מקצועית

לפני החתונה, בני הזוג כמובן עמוסים עד מעל לראש בהכנות השונות – החל מבחירת גני אירועים ועד כאמור בחירת קייטרינג, איפור מקצועי ועוד מיליון דברים שונים אחרים. בין כל הדברים האלו, צריך למצוא זמן לכתוב או להכין גם את הברכות לחופה.

למרבה המזל, כאן מדובר בהכנה מעניינת ומרגשת, בניגוד להרבה מן ההכנות האחרות שיש לבצע. כתיבת הברכות עבור טקס החופה שלכם היא "מטלה" שעליכם לשמוח לעשות, או שלא לעשותה בכלל ולהשאירה בידי הרב. הברכות בחופה הן הזדמנות מצוינת לומר מה שעל לבכם לבן/ת הזוג שלכם באופן רשמי וטקסי, הזדמנות שאולי לא תחזור עוד יותר מדי פעמים בחיים